NEMZETI FILHARMONIKUS ZENEKAR
A Habsburg Birodalom zenéjéből
more
Nincs aktuális előadás
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Wednesday, April 16 2025 7:00PM
Haydn, Mozart, Beethoven, a bécsi klasszikusok – mégis részei a Kárpát-medence zenetörtének, hiszen az ő életükben Bécs nemcsak politikailag, hanem kulturálisan is meghatározó volt Magyarország számára. De milyen volt ez a zenei kultúra? Érdekes képet kaphatunk arról, hogy mennyire nemzetközi volt a zene nyelve a 18. század végén és hogy bár a Habsburg Birodalom sem nyelvében, sem kultúrájában nem volt igazán egységes, az ott alkotó zeneszerzők kifejezetten egységet képviseltek. Mozart Párizsi szimfóniájában éppen annak lehetünk tanúi, ahogyan a francia közönség nem értette ezt a nyelvezetet, és mindenféle dacos kényszermegoldásokra kényszerítette Mozartot. Franz Krommer, születési nevén František Vincenc Kramář a mai Csehország területén született. Bécsben Beethoven kortársa volt, és mellette az egyik legnépszerűbb zeneszerző, aki Simontornyán és Pécsett is szolgált, így Krommer Ferenc néven is emlegetik. A pozsonyi születésű Johann Nepomuk Hummel a kor nagyjának fontos kötőszövete volt. Mozart ingyen tanította és házába fogadta, Haydn szintén pallérozta és zongoraszonátát írt neki, Beethovennel az idők során mély barátságot alakított ki, Salieri volt az esküvői tanúja. Zenéjében a fent említett pályatársak vonásait egyaránt megtalálhatjuk. Joseph Haydn életének nagy részét az Esterházyak szolgálatában töltötte, de zenéje mintaadó volt az egész birodalomban, sőt, még azon túl is.
Ezen az estén ők zenélnek, és zenéjükben visszacsengenek a hazai és külföldi – főleg francia – élmények.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar a francia hatást egy francia szólista-karmesterrel erősíti meg François Leleux személyében. Leleux 18 évesen lett a Párizsi Opera oboaművésze, majd a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarának szólistájaként folytatta pályafutását, jelenleg az Európai Kamarazenekarra koncertezik legtöbbet. Közreműködése által olyan karmesterrel lép fel a magyar zenei hagyományban jártas Nemzeti Filharmonikus Zenekar, aki a francia és német tradíciót is jól ismeri. A kifogástalan előadáshoz tehát minden adott.
ELŐADÓK:
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Nemzeti Filharmonikusok művészei:
Szabó Anita - fuvola
Horváth Béla - oboa
François Leleux - vezényel és oboán közreműködik
MŰSOR:
Mozart: D-dúr „Párizsi” szimfónia
Krommer: C-dúr kettősverseny fuvolára, oboára és zenekarra
Hummel: Bevezetés, téma és variációk oboára és zenekarra
Haydn: C-dúr „Medve” szimfónia
Our offer
This ballet's plot is inspired by The Corsair, a famous verse written in 1814 by Lord Byron, who towered over an entire generation of English Romantic poets.
Giacomo Puccini Best of Puccini Nessun dorma gala concert and Schicchi 2.0
Suggestions
Gaetano Donizetti MARIA STUARDA Opera in three acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles
Georges Bizet CARMEN Opera in four acts, in French, with Hungarian, English, and French subtitles
While the Fountain of Tears bubbles before him, Giray, khan of the Tatars, is lost in brooding. Just as the…
Warning! The basket time limit is about to expire!
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.
