Program


"Nem csak egy tánc volt" - Szécsi Pál és Domján Edit tíz hónapja (zenés életrajzi dráma)

"Nem csak egy tánc volt" - Szécsi Pál és Domján Edit tíz hónapja (zenés életrajzi dráma)

ZENÉS ÉLETRAJZI DRÁMA
 more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Saturday, December 06 2025 6:00PM

Szécsi Pál és Domján Edit közös 10 hónapja, mely színesebb és tartalmasabb volt mint 20 húsz év házasság. Betekintést nyerhetünk egy olyan szerelmi kapcsolatba, amiből egészen biztos csak egy volt az országban. De mit is rejtett valójában közös életük, miként vált az aranyhangú Szécsi Pál és Domján Edit a színésznők királynője az alkohol rabjává, majd vezették önmagukat a halálba?

A színdarab tartalmazza Szécsi Pál örökzöld sláger dalait, valamint Domján Edit színművésznő karrierét.

SZÍNPADRA ÍRTA ÉS ALKALMAZTA: Lukács Kálmán

Our offer


Giacomo Puccini MADAMA BUTTERFLY Opera in three acts, in Italian with Hungarian, English, and Italian subtitles

While the Fountain of Tears bubbles before him, Giray, khan of the Tatars, is lost in brooding. Just as the flow from the marble fount cannot be exhausted, his own sorrow will never diminish, either. The story of the Fountain of Bakhchisarai is set in motion by a romance recounting the reason for the khan's gloom.

This ballet's plot is inspired by The Corsair, a famous verse written in 1814 by Lord Byron, who towered over an entire generation of English Romantic poets.

Suggestions


Rudi van Dantzig – Toer van Schayk / Pyotr Ilyich Tchaikovsky SWAN LAKE Classical ballet in three acts

Marius Petipa – Albert Mirzoyan / Ludwig Minkus LA BAYADÈRE Classical ballet in three acts

The German bass began his career at the opera houses of Berlin. However, when Sir Georg Solti cast him in…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.